2. Pověst: O bílém jelenu.

16. července 2007 v 21:37 | Pátrač |  Bakov nad Jizerou a okolí
Polesí Klokočka, nebylo hlídáno pouze fořmistrem, ale i přízračným démonem: Bílým jelenem. Byl velký jako menší kůň a člověka dokázal i zabít. Vyháněl lidi z lesa a nedal jim klidné chůze po cestách.

Jednou se stalo, že dva mladíci se vraceli ze sklizně švestek. Pověst o jelenu jim nedala a oba se rozhlíželi a jejich krok byl rychlý, až se jim za patami prášilo. Už byli téměř u branky z lesa a tak se dali do veselého zpěvu. V tom za jejich zády zapraskaly větvičky a z houští vyrazil bílý jelen. Oba mladíci shodili nůše a vrhli se na nejbližší strom, kde zůstali sedět ve větvích.

Jelen se mezi tím pustil do hodování. Švestky pomalu ubívaly a oba chlapci se ještě pořát třásli strachy. Když jelen dožral, nabral nůše na paroží a začal s nimi tlouct. Z nůší zbyly jen cáry a poslední švestky se válely všude kolem a aby toho nebylo málo, jelen to vše rozdupal. Pak se vydal k potoku, aby zahnal žízeň po vidatné stravě. Toho hoši využili, sešplhali ze stromu a dali se na útěk. U branky se za sebe ohlédli a spatřili bílého jelena, jak se na ně řítí. Zabouchli rychle branku. Démon do ní bil, až třísky létaly.

Každý kdo hochy potkal jim říkal: ,,Měli jste to štěstí."

Jelen pokračoval ve svém řádění dál. Ženy se bály vydávat se do lesa pro klestí a raději se kažému kontaktu s flórou těch míst vyhýbaly. A ani muži na tom nebyli jinak, zvláště v období říje, kdy byl samec nejnebezpečnější.

Pak útoky na lidi ustaly. Když se lesníci vydali kácet stromy, nalezli bílého jelena mrtvého. Byl otráven, ale čím a kdo to měl na svědomí, nikdo nevěděl.

Pátrač

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.